Terimler

Bu dokümanda Posnet sistemi ile ilgili terimler açıklanmaktadır. Burada bulamadığınız bir terimle ilgili sorularınızı posnet.destek@ykb.com adresine sorabilirsiniz.

  1. Posnet sisteminde yapılan işlemler
  2. MID - TID
  3. Ortak Ödeme Sayfası
  4. Kişiye Özel İşlem (Joker Vadaa)
  5. 3-D Secure

Satış (Direkt Satış) & Peşin Fiyatına Taksitli Satış

Satış işlemi (diğer adıyla Direkt Satış), müşterinizin kartından belirtilen tutarın çekilerek hesabınıza yatırılmasını sağlar. Satış işleminde taksit sayısı da belirtilebilir. Bu durumda, tutar belirtilen takside bölünerek her taksit zamanı geldiğinde hesabınıza yatırılır. Bu şekilde yapılan işlemlere Peşin Fiyatına Taksitli Satış denilmektedir.

Satış işleminin peşin fiyatına taksitli olması durumunda, herhangi bir vade farkı hesaplanmaz. Belirtilen tutar belirtilen takside bölünür, her taksit vadesi geldiğinde müşterinin kart hesabına borç kaydedilir ve işyeri hesabına yatırılır.

Taksitli satışlarına vade farkı eklemek isteyen Posnet işyerleri, önce bu vade farkını hesaplamalı, sonra da asıl tutara eklemelidir. Örneğin 100 YTL'lik bir işlemin 2 takside bölünmesi durumunda %10 vade farkı eklenecekse, Posnet işyeri tutar olarak 110, taksit olarak da 2 göndermelidir. Böylece 2 ay boyunca müşterinin kartından 55 YTL çekilerek işyeri hesabına yatırılacaktır. Bunun yanında işyeri Vade Farklı Satış işlemi de yapabilir.

Satış işlemi gün sonunda finansal değer kazandığı için, gün sonuna kadar iptal edilebilir. Gün sonuna kadar iptal edilmeyen satış işlemleri finansal anlam kazanırlar ve sadece iade edilebilirler.

Satış işlemini web sitenizde geliştirmiş olduğunuz arayüzünüzü kullanarak yapabileceğiniz gibi, Posnet Yönetici Ekranları'ndaki \Direkt Satış linkinden de yapabilirsiniz. Her iki durumda da yapmış olduğunuz satışları sayfasında görebilir; dilerseniz işlem detayına girerek tek tek iptal edebilirsiniz.

Posnet sistemine direkt satış işlemi provizyon ve finansallaştırma işlemlerinden sonra eklenmiştir. Daha önce tahsilatlarda kullanılan provizyon ve finansallaştırma işlemleri yerine direkt satış fonksiyonunu kullanmak için yapılması gerekenler:

  1. PYE ana menüsündeki "Posnet Dokümantasyonu" linkini kullanarak posnet paketinin son halini indirin. Sisteminizdeki posnet dosyalarını (YKBACTIVE.DLL, YKB POS Communication DLL.dll vs) güncelleyin.
  2. Provizyon ve finansallaştırma işlemleri yerine sadece satış işlemini çağırıp sonucunu kontrol edin. İşlem başarılı olduysa ayrıca bir işlem yapmanıza gerek kalmadan tutar gün sonunda hesabınıza otomatikman yansıyacaktır.

Satış & Peşin Fiyatına Taksitli Satış İptali

Gün içinde yaptığınız bir satış işlemini iptal etmek için bu işlemi yaparsınız. İptal edilen satış işlemleri finansal bir değer kazanmazlar ve müşteri ekstresinde hiçbir şekilde görünmezler. İptal işleminin ardından müşterinin kredi kartının limiti de en geç gün sonunda olmak üzere işlem tutarı oranında arttırılır.

Gün sonunda satış işlemi finansallaşır ve finansallaşmış işlemlerin iptali ancak iade işlemiyle mümkün olmaktadır. Bu nedenle önceki günlerde yapılmış satışlarınız için Posnet Yönetici Ekranlarında İptal seçeneği gösterilmez.

Satış iptal işlemi onaylanırsa müşteriniz ekstresinde satış işlemine dair hiçbir kayıt göremez. Dolayısıyla bir satışın iptal edilmesinde en tercih edilen yöntem budur.

Bu işlemi web sitenizde geliştirmiş olduğunuz arayüzünüzü kullanarak veya yapmış olduğunuz satışları Posnet Yönetici Ekranları'ndaki sayfasında görüntüleyip, işlem detayına girerek yapabilirsiniz.

Provizyon & Peşin Fiyatına Taksitli Provizyon

Provizyon işlemi bir kredi kartının alışverişe uygun olduğunun kontrol edilmesi, uygunsa istenen tutardaki blokenin karta konulması amacıyla kullanılır. Bu işlem kart hamilinin ekstresinde görünmez, ancak kartın limitini azaltır.

Provizyon işleminin kullanım amacı, karta belirli bir tutarda bloke konulması, asıl ürün teslimatının gerçekleşmesi ardından da gerçek finansallaştırmanın yapılmasıdır. Eğer finansallaştırmayı ürün teslimatının ardından değil hemen yapmak istiyorsanız veya sattığınız ürün hemen müşteriye teslim edilebilen bir türde ise, bu işlem yerine Satış işlemini kullanmanız önerilir.

Provizyon ve finansallaştırma adımlarını içeren posnet işlemlerinde provizyon, yapılması gereken öncelikli işlemdir. Provizyon almadan finansallaştırma yapamazsınız; yani müşterinizin kartından istediğiniz tutarı çekemezsiniz.

Provizyon işlemini web sitenizde geliştirmiş olduğunuz arayüzünüzü kullanarak yapabileceğiniz gibi, Posnet Yönetici Ekranları'ndaki \Ön Provizyon linkinden de yapabilirsiniz. Her iki durumda da yapmış olduğunuz provizyonları ve sayfalarında görebilir; dilerseniz arama sayfasından işlem detayına girerek tek tek, dilerseniz "Grup İşlemleri\Grup Finansallaştırma" linkini kullanarak topluca finansallaştırabilirsiniz.

Provizyon işlemi 1 hafta içinde finansallaştırılmazsa kendiliğinden otomatikman kalkar. Dilerseniz müşterinizin kartına koymuş olduğunuz blokeyi kaldırmak amacıyla, bu süre bitimini beklemeden de provizyon iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında 1 hafta içinde finansallaştırılmamış işlemler daha sonra da finansallaştırılabilirler, ancak bu durumda limit kaldırılmış olacağından yetersiz limit gibi hatalar alınması mümkün olacaktır.

Finansallaştırma & Peşin Fiyatına Taksitli Finansallaştırma

Finansallaştırma işlemi, alınan provizyonun finansal anlam kazanması, yani müşterinin kart hesabından çekilip işyeri hesabına yatırılması anlamına gelir. Yapılabilmesi için öncelikle mutlaka provizyon alınmış olması gerekmektedir. Bu işlem kart ekstresinde ve işyerinin finansal kayıtlarında görünür. Yapılan alışverişin finansal değer kazanması için bu işlemin mutlaka yapılması gerekir.

Finansallaştırma işleminde gönderilen tutar (finansallaştırma tutarı), provizyon tutarını geçemez, ancak daha az olabilir. Örneğin 10 YTL'lik bir provizyon alındıysa, en fazla 10 YTL'lik bir finansallaştırma yapılabilir. Eğer bazı durumlarda provizyon tutarının bir miktar üzerinde finansallaştırma yapmanız gerekiyorsa, bu durumda posnet.destek@ykb.com adresiyle temasa geçerek durumu bildirmelisiniz. Bu durumda size bir provizyon aşım yüzdesi tanımlanarak, provizyon tutarının üstünde finansallaştırma yapmanız sağlanabilir. Provizyon aşım yüzdesi 10 olan bir firma, 100 YTL'lik provizyonunu en fazla 110 YTL olarak finansallaştırabilir.

Finansallaştırma işlemini web sitenizde geliştirmiş olduğunuz arayüzünüzü kullanarak yapabileceğiniz gibi, Posnet Yönetici Ekranları'ndaki ve sayfalarında yaptığınız provizyonları görüntüleyip, dilerseniz "Arama" sayfasından işlem detayına girerek tek tek, dilerseniz "Grup İşlemleri\Grup Finansallaştırma" linkini kullanarak topluca yapabilirsiniz.

Alınan provizyonun finansallaştırılmama nedeniyle otomatikman kalkması ardından da finansallaştırma yapılabilir; ancak bu durumda kart limitindeki bloke kalkmış olacağından yetersiz bakiye benzeri bir hata alınma olasılığı artacaktır.

Yapmış olduğunuz finansallaştırmaları finansallaştırılma tarihlerine göre Finansallaştırma İptal (aynı gün içinde yapılmış finansallaştırmalar için) veya İade işlemlerini kullanarak iptal/iade edebilirsiniz.

Provizyon & Peşin Fiyatına Taksitli Provizyon İptal

Yapmış olduğunuz bir provizyonu iptal etmek için bu işlemi yaparsınız. Bu işlemin tek etkisi, karta konulan blokenin kaldırılmasıdır. Provizyon işlemi gibi bu işlem de kart ekstresinde görünmez.

Bu işlemi web sitenizde geliştirmiş olduğunuz arayüzünüzü kullanarak yapabileceğiniz gibi, Posnet Yönetici Ekranları'ndaki ve sayfalarında yaptığınız provizyonları görüntüleyip, dilerseniz "Arama" sayfasından işlem detayına girerek tek tek, dilerseniz "Grup İşlemleri\Grup Provizyon İptal" linkini kullanarak topluca yapabilirsiniz.

Provizyon iptal işlemini, provizyon işleminizle aynı gün içinde yapmanız gerekmektedir. Önceki güne ait bir provizyonunuzu iptal etmek isterseniz "RED-GECERSIZ ISLEM 0229" hatası alırsınız. Bu durumda provizyonu iptal etmek için üye işyeri servisimize başvurmalısınız.

Finansallaştırma & Peşin Fiyatına Taksitli Finansallaştırma İptal

Yapmış olduğunuz bir finansallaştırmayı iptal etmek için bu işlemi yaparsınız. Bu işlem finansallaştırmanın kart ekstresine yansımasını da engeller. Ancak karta konulan blokeyi kaldırmaz. Bunun için provizyon iptal işlemi yapılmalıdır.

Bu işlemi web sitenizde geliştirmiş olduğunuz arayüzünüzü kullanarak yapabileceğiniz gibi, Posnet Yönetici Ekranları'ndaki ve sayfalarında yaptığınız finansallaştırmaları görüntüleyip, dilerseniz "Arama" sayfasından işlem detayına girerek tek tek, dilerseniz "Grup İşlemleri\Grup Finansallaştırma İptal" linkini kullanarak topluca yapabilirsiniz.

Finansallaştırma iptal işlemini, finansallaştırma işleminizle aynı gün içinde yapmanız gerekmektedir. Önceki güne ait bir finansallaştırmanızı iptal etmek isterseniz "RED-GECERSIZ ISLEM 0229" hatası alırsınız. Bu durumda finansallaştırmayı iptal etmek için iade işlemi yapmalısınız.

Karma İşlemler

Karma işlemler, aynı işlemde hem peşin veya taksitli satış, hem de puan kullanımı yapılmasını sağlarlar.

sayfasında satış ve puan kullanım işlemleri ayrı ayrı görünür.

İade

Bu işlem geçmişte yaptığınız satış veya finansallaştırmaları tamamen iptal etmek veya sadece belirli bir tutarını iade etmek için yapılır. Kart ekstresinde ayrı bir işlem olarak görünür ve iptal edilen işlemin ekstredeki kaydını silmez.

İade işlemlerinde iade edilecek tutar, orijinal işlem tutarını ve daha önce aynı orijinal işlem üzerinde yapılmış iadelerin tutarlarının toplamını geçemez. Örneğin 10 YTL'lik bir işlemin ilk iadede en fazla 10 YTL'sini, ilk iadede 3 YTL iade ettiyseniz 2. iadede de en fazla 7 YTL'sini iade edebilirsiniz. Bir işlemin iadelerinin toplam tutarı orijinal işlemin tutarına ulaşmadığı sürece iade işlemi yapılabilir.

İşlemlerin yapıldıkları gün iade edilmeleri de mümkündür. Böylece iptal işlemlerinin aksine, işlemin sadece bir kısmı iade edilebilir. Ancak taksitli işlemler aynı gün içinde iade edilemezler.

Bu işlemi Posnet Yönetici Ekranları'ndaki sayfasında yaptığınız işlemleri görüntüleyip işlem detayına girerek yapabilirsiniz. sayfalarında iade yapılamamaktadır. Bunun yanında XML çözümümüzü kullanan firmalar programsal olarak da iade işlemi yapabilirler. Diğer çözümlerimizi kullanan firmalar programsal olarak iade işlemi yapamamaktadırlar.

Puan Sorgulama

Bu işlem bir WorldCard'ın sahip olduğu worldpuan bilgisinin görüntülenmesi için kullanılır. Kart ekstresinde ve sayfasında görünmez.

Bu işlemi web sitenizde geliştirmiş olduğunuz arayüzünüzü kullanarak yapabileceğiniz gibi, Posnet Yönetici Ekranları'ndaki \Puan Sorgulama sayfalarında da yapabilirsiniz.

Puan Kullanım

Bu işlem bir WorldCard'ın sahip olduğu worldpuanların kullanılması amacıyla yapılır. İşlem kart ekstresinin "WorldPuan Bilgileriniz" kısmında görünür.

Bu işlemi web sitenizde geliştirmiş olduğunuz arayüzünüzü kullanarak yapabileceğiniz gibi, Posnet Yönetici Ekranları'ndaki \Puan İşlemi sayfalarında da yapabilirsiniz.

Puan Kullanım İptal

Bu işlem puan kullanım işlemini iptal etmek amacıyla kullanılır. İşlem kart ekstresinin "WorldPuan Bilgileriniz" kısmında paun kullanımından ayrı bir işlem olarak görünür.

Bu işlemi web sitenizde geliştirmiş olduğunuz arayüzünüzü kullanarak yapabileceğiniz gibi, Posnet Yönetici Ekranları'ndaki sayfasında yaptığınız puan kullanımlarını görüntüleyip işlem detayına girerek de yapabilirsiniz.

Vade Farklı Taksitli Satış (VFT)

Bankanın, satılan ürünün peşin tutarı üzerinden istenilen vadede ( vade sayısı 36 aya kadar çıkabilir ) kredi kartı sahiplerine önceden belirlenmiş oranda faiz uygulayarak kredi verme işlemidir.

Bu işlem tipinde Üye İşyeri herhangi bir faiz hesaplaması yapmaz. Seçilmiş vade gün sayısını ve ürün satış tutarını sisteme girer. Banka satış tutarı ve vade gün sayısı üzerinden belirlenmiş olan tüketici kredisi faiz oranından kart sahibine kredi verir. Banka üye işyeri satış tutarını bir ertesi gün (blokeli çalışıyor ise, bloke günü bitiminde) alacak olarak işyeri hesabına aktarır.

Bu işlem işyeri için peşin satış, banka için kredili satış olarak tanımlanabilir.

Bu işlem Peşin Fiyatına Taksitli Satış ile karıştırılmamalıdır. PF Taksitli Satış işleminde belirtilen taksit sayısı ne ise işyerine bu taksit sayısı aralığında ödeme yapılmaktadır (örneğin işlem 12 ay taksilendirilmiş ise, işyerine işlem tutarı 12 ayda aktarılır). Vade Farklı Satış'ta işlem işyeri için peşin olduğu için bir sonraki gün (blokeli çalışıyor ise, bloke günü bitiminde) işyeri için alacak oluşturulur.

Bu işlemi web sitenizde geliştirmiş olduğunuz arayüzünüzü kullanarak yapabileceğiniz gibi, Posnet Yönetici Ekranları'ndaki \Vade Farklı Satış; sayfasından da yapabilirsiniz.

VFT İşlemlerinde Faiz Hesaplanması

VFT işlemlerine uygulanan faiz oranı sabit olmasına rağmen faiz günlük hesaplanmaktadır. Bu durumda kart hamilinin ektsre kesim tarihine göre faiz hesaplaması farklılık gösterebilir. Ekstre kesimine az süre kalan kartın faiz ödemesi daha az, çok alan kart hamilinin faiz ödemesi daha çok olur.

Örneğin ayın 22'sinde ekstre kesimi gerçekleşen bir kartla, ayın 12'sinde kesimi yapılan bir kartla yapılan VFT işlemlerinde, işlem tutarı aynı olsa bile toplam tutarlar (işlem tutarı+faiz tutarı) farklı olacak, 22 kesimli karta daha fazla faiz uygulanacaktır.

VFT işlemlerine uygulanacak faiz tutarları konusunda müşterilerin bilgilendirilmesi için, Posnet firmalarının öncelikle VFT sorgu yaparak uygulanacak faiz miktarını müşterilerine gösterip, müşteri onayı sonrasında VFT satış işlemini yapması uygun olabilir.

Vade Farkı Sorgulama

Vade farklı bir işlem için seçilen kapmanyaya göre Ödeme Tablosunu gösterir. Finansal bir değeri yoktur. Ödeme Tablosu işlemin yapıldığı gün için geçerlidir. Kart ekstresinde ve sayfasında görünmez.

Bu işlemi web sitenizde geliştirmiş olduğunuz arayüzünüzü kullanarak yapabileceğiniz gibi, Posnet Yönetici Ekranları'ndaki \Vade Farklı Sorgulama sayfasından da yapabilirsiniz.

Vade Farklı Satış İptal

Bu işlem Vade Farklı Satış işlemini iptal etmek amacıyla kullanılır.

Bu işlemi web sitenizde geliştirmiş olduğunuz arayüzünüzü kullanarak yapabileceğiniz gibi, Posnet Yönetici Ekranları'ndaki sayfasında yaptığınız Vade Farklı Satış işlemlerini görüntüleyip işlem detayına girerek de yapabilirsiniz.

MID - TID

MID (Merchant ID), her posnet firmasını için farklı verilen 10 haneli üye işyeri numarasıdır.

TID (Terminal ID), her posnet firmasını için farklı verilen 8 haneli terminal numarasıdır. Bir firmanın birden çok fiziksel POS cihazı olabilmesi nedeniyle, bir firmanın birden çok TID'i olabilir. Ancak sanal POS kullanan firmalarda bu durum anlamsız olduğundan, Posnet firmalarının sadece bir TID'i bulunmaktadır.

MID ve TID bilgileri, Posnet üyeliğiniz onaylandıktan sonra gönderilen Posnet test ortamlarını içeren epostada bildirilir. Aynı şekilde, Posnet testlerinizi tamamladığınızda, üretim ortamında kullanacağınız MID ve TID bilgisi de benzer bir eposta ile tarafınıza iletilir. Posnet test ve üretim ortamları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi üyelik süreci dokümantasyonunda bulunabilir.

Ortak Ödeme Sayfası (OOS)

Ortak ödeme sayfası çözümümüz, müşterilerinizin kart bilgilerinin sitenizde değil bankamıza ait bir sayfada alınmasını, kartla ilgili işlem gerçekleştirildikten sonra işlem sonucunun tarafınıza programsal olarak bildirilmesini sağlar.

OOS yapısı Posnet üye işyerlerinin SSL sertifikası satın alma zorunluluğunu ortadan kaldırır. OOS kullanmayan üye işyerlerinin 128 bit'lik SSL sertifikası alması zorunludur.

OOS ile ilgili daha detaylı bilgiyi, Posnet Yönetici Ekranlarına giriş yaptıktan sonra ekranın solunda göreceğiniz linkinden indirebileceğiniz OOS dokümantasyonunda bulabilirsiniz.