Posnet Üyelik Süreci

Bu bölümde, Posnet başvurunuzu tamamladıktan sonra yapacağınız adımlar sıralanmıştır.

Test ortamı tanımlarının gönderilmesi

Posnet başvurunuzun tamamlanması ardından, şubeniz firmanız ile ilgili bilgileri içeren bir formu genel merkezimize gönderir. Genel merkezimizde, posnet test ortamını kullanabilmeniz için bazı tanımlamalar yapılır.

Posnet test ortamı, sadece size bildirilecek test kartlarının kullanılabildiği, tüm firmaların birbirlerinin işlemlerini görebildiği ve iletişimin güvenli olmayan kanallardan yapıldığı (SSL kullanılmayan) bir ortamdır. Posnet test ortamında gerçek kredi kartlarıyla işlem yapmamanız gerekmektedir! Test ortamının kendi yönetici ekranları (test ortamında yapılan işlemlerin görülebildiği, yeni işlemler yapılabilen bir web sitesi) vardır.

Test ortamında işlem yaparken kullanacağınız mid (Merchant ID - üye işyeri numarası) ve tid (Terminal ID - terminal numarası) numaraları, test kredi kartları, yönetici ekranlarına giriş yapmak için kullanacağınız kullanıcı adı ve şifre, başvuru formunda bildirdiğiniz firma yetkilileri ve teknik yetkililerin e-posta adreslerine gönderilecektir.

Test ortamında testlerinizin yapılması

Test ortamı bilgilerinizi aldıktan sonra yapmanız gereken ilk şey, Posnet Yönetici Ekranlarına girip Yardım linkini kullanarak dokümantasyonu incelemek ve Posnet sistemine entegrasyonunuz sırasında kullanacağınız modülleri indirmektir. Modülleri indirmek için giriş yaptıktan sonra sol tarafta göreceğiniz "Posnet Dokümantasyonu" linkini kullanabilirsiniz.

Dokümantasyonu inceleyip modülleri indirdikten sonra, sitenizin mevcut teknolojisine en yakın çözümümüzü kullanarak sitenizi posnet uyumlu hale getirmeniz gerekmektedir. Programlama sırasında karşılaştığınız soruları test destek grubumuza sorabilirsiniz.

Sonraki adım, sitenizden test kartlarıyla bir alışveriş yapıp onay almaktır. Onay aldığınız işlemi Posnet Yönetici Ekranlarının arama/raporlama bölümünde de görebilmeniz gerekmektedir. Bu işlemi, sitenizden Posnet sistemini kullanarak gerçekleştirmek istediğiniz tüm işlemler için (puan sorgulama, puan kullanım, VFT vs) yapmalısınız.

Testlerinizin tamamlanması

Testlerinizin tamamlandığına karar verdiğinizde, test destek grubuyla iletişime geçip bu durumu bildirmeniz, test destek grubumuza göndereceğiniz epostada, test ortamında yaptığınız test işlemlerinden bir kaçının ykb ref no bilgisini de göndermeniz gerekmektedir. Bu test işlemlerinin yönetici ekranlarından değil, web sitenizden posnet modülleri kullanılarak yapılmış olması gerekmektedir.

Destek grubumuz yaptığınız test işlemlerini kontrol edecek, bir eksik görmezse üretim ortamı ayarlarınızın gönderilmesi için üye işyeri servisimizle temasa geçecektir.

Posnet üretim ortamı, gerçek kredi kartlarının kullanılabildiği, tüm firmaların işlemlerinin diğerlerinden ayrıldığı ve iletişimin güvenli kanallardan yapıldığı (SSL kullanılan) bir ortamdır. Üretim ortamının kendi yönetici ekranları (üretim ortamında yapılan işlemlerin görülebildiği, yeni işlemler yapılabilen bir web sitesi) vardır.

Testlerinizi tamamladıktan sonra da test ortamı ayarlarınız saklanmaktadır. Bu sayede istediğiniz zaman test ortamımıza yönlenerek yeni test işlemleri yapabilirsiniz.

Üretim ortamı tanımlarının gönderilmesi

Testlerinizi tamamladığınız bildirmeniz üzerine üye işyeri servisimiz tarafından, başvuru formunda bildirdiğiniz firma yetkilileri ve teknik yetkililerin e-posta adreslerine üretim ortamı tanımlarınız gönderilecektir. Bu mesajda üretim ortamında işlem yaparken kullanacağınız mid (Merchant ID - üye işyeri numarası) ve tid (Terminal ID - terminal numarası) numaraları ile yönetici ekranlarına giriş yapmak için kullanacağınız kullanıcı adı ve şifre bulunacaktır.

Üretim ortamı tanımlarınızı aldıktan sonra yapmanız gereken, üretim ortamına yönlendirilmiş sitenizden gerçek bir kredi kartı ile test alışverişleri yapmaktır. Bu alışveriş tutarlarının firma hesabınıza düzgün yansıdığı kontrol edilecektir. Üretim ortamında test işlemlerinizi yaptıktan sonra, üretim ortamı tanımlarınızı içeren mesaja yanıt yazarak bu test işlemlerinizi üye işyeri servisimize vakit geçirmeden bildirebilirsiniz.

Üye işyeri servisimiz gönderdiğiniz işlemleri inceleyecektir. Bu inceleme işlemlerin yapıldığı günün ertesi günü sabah yapılabilmektedir, çünkü işlemlerin hesabınıza yansıtılması, işlemlerin yapıldığı gün gece yarısı olmaktadır. Bu nedenle üye işyeri servisimiz size ertesi gün dönebilecektir.

Eğer test işlemlerinizi cuma günü yaptıysanız, işlemlerinizin hesaba yansıma kontrolünün pazartesi gününe kalmasını önlemek amacıyla cumartesi günü 444 0 448'den çağrı merkezimizi arayabilir, işlemlerin hesabınıza yansıdığını kendiniz de kontrol edebilirsiniz.

Yapılan kontrollerde bir soruna rastlanmazsa sitenizi kullanıma açabilirsiniz.