Posnet XML Servisi

Posnet XML servisi, posnet firmalarının XML dokümanları göndererek posnet işlemi yapmalarını sağlayan bir servistir. Firmalar https://www.posnet.ykb.com/PosnetWebService/XML?xmldata= (test ortamı için http://setmpos.ykb.com/PosnetWebService/XML?xmldata=) şeklinde bir URL kullanarak XML dokümanlarını posnet sistemine gönderirler. Sonuç yine bir XML dokümanı olarak firmaya dönülür.

XML servisinin URL'inde verilen "xmldata=" ibaresinin sonuna XML dokümanı eklenmelidir. Ekleme işlemi öncesinde, XML dokümanının içindeki <, > gibi karakterler "x-www-form-urlencoded" adındaki özel bir MIME biçemine dönüştürülmelidir. Bu konu ile ilgili daha fazla bilgi java.net.URLEncoder Java sınıfının dokümantasyonunda bulunabilir.

XML Doküman Örnekleri ve Parametreleri

XML servisine gönderilebilecek ve servisten alınabilecek örnek XML dokümanları aşağıda listelenmiştir. Bu dosyalardan istek amaçlı olanları sabit diskinize kaydettikten sonra ResponseParser.java örneğine parametre olarak göndermek suretiyle XML servisine işlem gönderebilirsiniz.

XML servisine işlem göndermek ve yanıtları görmek için XML Servisi Test Formunu da kullanabilirsiniz.

XML Servisine gönderilecek parametrelerin açıklamaları, aşağıdaki örnek dokümanlarda verilmiştir. Bu dokümanlarda açıklamasını göremediğiniz parametreler için DLL Parametre Açıklamalarını inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki terimlere yabancı iseniz, önce terimler bölümümüzü okumalısınız.

XML Program Örnekleri

XML servisine işlem gönderebilmek için yazılmış örnek programlar aşağıda listelenmiştir. Bu uygulamaların kaynak kodları, Posnet Yönetici Ekranları ana sayfasının solundaki "Posnet Dokümantasyonu" linki kullanılarak indirilen zip dosyasının içinde bulunabilir.

XML Servisinden Dönebilecek Hatalar

XML servisi çeşitli nedenlerle hata yanıtı dönebilir: