Hata Kodları

Posnet sisteminde yapılmaya çalışılan bir işlem herhangi bir nedenle başarısız olursa, işlemi gönderen sisteme 3 haneli bir hata kodu ve bazı hatalarda bir açıklama dizgesi (string) dönülür. Bu kod, oluşan hatayla ilgili ipucu sağlar. Posnet sistemine gönderdiğiniz işlem başarısız olduğunda yapmanız gereken ilk iş, size dönülen hata kodunu bulmak ve bu sayfaya gelerek kodun açıklamasına bakmaktır. Bu hata kodu olmaksızın YKB Üye İşyeri Hizmetleri bile sorunun çözümünde size yardımcı olamaz.

Başarısız işlemlerde dönülen hata kodlarını nasıl bulacağınız kullandığınız sisteme göre (ASP, CGI vs) değişir. Bu bilgiyi kullandığınız ortamla ilgili posnet dokümantasyonunda bulabilirsiniz.

Başarısız işlemlerin sadece geliştirme aşamasında değil, siteniz yaşadığı sürece oluşabileceğini gözönüne alarak, sitenizi geliştirme aşamasında posnet işlemlerinden dönülen hata kodlarının sisteminizde bir günceye yazılması için gerekli altyapıyı oluşturmalısınız. Bu altyapıda oluşan hatanın kodu, (varsa) mesajı, tarih ve saati gibi bilgiler mutlaka bulunmalıdır.

Aşağıda linklerini bulacağınız hata kodları listeleri, Posnet sisteminden alınabilecek tüm hataların tam bir listesi olarak algılanmamalıdır. Her banka kendi kredi kartları için farklı hatalar dönebilmektedir. Bu nedenle uygulamalarınızın bilinmeyen hata kodu alabilecek şekilde tasarlanmış olması gerekmektedir.

Posnet sisteminden dönülen tüm hatalar 2 ana gruba ayrılır:

  1. İletişim ve parametre hataları: Posnet sistemine bağlanılamadığında veya kullandığınız parametrelerden biri hatalı olduğunda dönülür.
  2. Sunucu hataları: Parametrelerde ve posnet sistemiyle iletişimde sorun olmadığı halde işlem onaylanmadığında dönülür.